W sobotę, 22 czerwca 2024 roku, Warszawa ponownie stała się centrum obchodów Pride Month, czyli Miesiąca Dumy. Parada Równości rozpoczęła się o godzinie 14:00 przy Rondzie Praw Kobiet (Dmowskiego) i przeszła przez Aleje Jerozolimskie, Książęcą, Kruczkowskiego, następnie przez Tamkę na Bulwary Wiślane, aby zakończyć swój przemarsz przy Syrence Warszawskiej nad Wisłą, gdzie stanęło Miasteczko Równości.
Wystąpienia organizatorów i postulaty
Organizatorzy parady podkreślili znaczenie równości małżeńskiej, godności osób transpłciowych, praw dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach oraz skutecznego ścigania przestępstw z nienawiści. „Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów” – podkreślali organizatorzy przed rozpoczęciem parady.
„W tym roku zmieniliśmy trasę, aby symbolizować nową erę, w której nie musimy już tłumaczyć, że nie jesteśmy zagrożeniem. Dalej jednak musimy stanowczo i bez taryfy ulgowej upominać się o podstawowe prawa” – napisali w opisie wydarzenia w mediach społecznościowych. „Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów!” – dodali.
Uczestnicy i atmosfera
Wśród uczestników parady znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, partii Razem, Kampanii Przeciw Homofobii oraz Akcji Demokracja. „Chcemy, aby nowa trasa zwiastowała nowe czasy, kiedy nie musimy już tłumaczyć, że nie jesteśmy zagrożeniem, ale dalej musimy stanowczo i bez taryfy ulgowej upominać się o podstawowe prawa” – podkreślili organizatorzy.
Kontrowersje i polityczne dyskusje
Podczas parady pojawiły się również kontrowersje związane z rządowym projektem ustawy o związkach partnerskich. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula ogłosiła rządowy projekt o związkach partnerskich, mówiąc: „W tym tygodniu przygotowałam wszystkie dokumenty i skierowałam do wykazu prac legislacyjnych propozycje rządowego projektu ustawy o związkach partnerskich”.
Jednak aktywista LGBT+ Linus Lewandowski z Homokomando wyraził swoje rozczarowanie: „To jest kolejny raz, kiedy ministra Kotula to robi, a to się nie wydarzyło. Kto odpowiada za pracę rządu? Odpowiedzialny za to jest Donald Tusk”. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk skomentował: „Dziwię się, że ktoś może zrywać rozmowy, bo prawa człowieka to prawa do wspólnoty, pochówku, nazwiska”. Adrian Zandberg, przewodniczący Razem, Lewica, dodał: „Odpowiedzialny jest nie tylko PSL, ale też Donald Tusk”.
Kontrmenifestacja przy Miasteczku Równości
W sąsiedztwie Miasteczka Równości, podczas Parady Równości 2024, protestowała kilkuosobowa grupa przeciwników społeczności LGBT+ z fundacji Życie i Rodzina, znanej również z walki o całkowity zakaz aborcji. Demonstranci mieli ze sobą transparent „Stop dewiacji” i odgrodzeni przez kilkunastu policjantów, odmawiali różaniec oraz wygłaszali hasła o „homoideologii” prowadzącej do demoralizacji dzieci. Z głośników padały również oskarżenia w stosunku do członka Homokomando, który miał dać narkotyki kochankowi i zgwałcić mężczyznę.
Podsumowanie
Parada Równości 2024 zakończyła się sukcesem, mimo pojawiających się kontrowersji i dyskusji politycznych. Uczestnicy i organizatorzy manifestowali swoje postulaty, podkreślając znaczenie miłości, wolności i równości. Warszawa, w ten sposób, dołączyła do globalnych obchodów Pride Month, celebrując różnorodność i prawa człowieka aż 3 razy w tym roku.
Parada Równości 22.06.2024 wideo
Parada Równości 22.06.2024 zdjęcia
Ludzie Parady Równości
Ala Herda
Od 2018 roku na Paradzie Równości Ala Herda koordynuje zespół Miasteczka, zajmując się infrastrukturą, bezpieczeństwem i partnerami naszego pikniku. To dzięki jej zespołowi mieliśmy strefy do makijażu, relaks w Parku Świętokrzyskim przy muzyce i warszawską Kranówkę. Ala angażuje się w Paradę, wierząc, że każdy zasługuje na równe prawa i szacunek.
Jagna Zofia Chrulska
Do Parady Równości dołączyła w 2019 roku, angażując się w różne role. Od 2022 roku współkoordynuje zespół Marszu, dbając o bezpieczeństwo, przepływ informacji i pierwszą platformę. Parada to dla niej dzień, kiedy Warszawa należy do osób queer, i od lat angażuje się w aktywizm, by to zmienić na stałe.
Michał Suszek
W Paradzie od 2015 roku, Michał koordynuje zespół Marszu, dbając o ruchomą część Parady Równości, partnerów i infrastrukturę dla bezpieczeństwa Marszu. Dołączył dwa tygodnie po swoim coming outcie i od tamtej pory jest zaangażowany w działania Parady.
Trasa Parady
Trasa ruszy z Ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi, przy Palmie czyli rondzie de Gaulle’a trasa skręca na południe w ulicę Nowy Świat. Przy Giełdzie Papierów Wartościowych skręca w ulicę Książęcą i następnie odbija w północ idąc ulicą Kruczkowskiego i Tamka. Przy metrze Centrum Nauki Kopernik tuż przy pomniku Syrenki Warszawskiej parada kończy się w Miasteczku równości.
Organizacje i firmy, platformy na paradzie w kolejności
- Parada Równości x FoodTown
- Diplomatic Corps
- Marsh McLennan
- SIX Global Services
- My, Rodzice
- MALUCHOWSKY TEAM
- Global Order of Satan
- Pracownicza Demokracja
- Grupa Nieustającej Pomocy
- Equinix / Metropolis
- Boston Scientific
- Poliamoria
- Colliers
- Lewica Razem
- Wiara i Tęcza
- Czarny Blok 🍉
- QRA PW
- Medtronic
- Kancelaria Lidera RP
- ESN UW Warsaw
- got2b squad
- Homokomando
- Umbrella (MSA)
- The Boston Consulting Group
- Mondelez
- Vegans for LGBTIQ+ 🌱
- Somasutra
- Belarusian LGBTQIA+ Group
- EXPO & CAVILLE
- Fundacja im. K. Łyszczyńskiego
- Axel Springer queerseite
- Kampania Przeciw Homofobii
- Akcja Demokracja
Miasteczko Równości 22.06.2024
W Miqsteczku Równości znajdziemy 18 punktów. Najbardziej interesuje nas stanowisko Tęczowy Ślub. A Was?
- Akcja Demokracja
- Anonimowi Alkoholicy
- Tranzycia.pl
- Federacja Znaki Równości
- Unipride
- Toalety
- Tęczowy Ślub
- Podwale Siedem
- Wiara i Tęcza
- Dom otwarty IFMSA
- Warsaw House Foundation
- Grupa Nieustającej Pomocy
- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
- L Team
- Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
- Akcja Socjalistyczna
- Smocze Łapy
- My Rodzice
Parada Równości 22.06.2024 kiedy?
Wydarzenie zaczyna się na rondzie przy Rotundzie PKO w samym centrum Warszawy o godzinie 14.:00, w sobotę 22 czerwca 2024.
Co o tym myślisz? Skomentuj!