Artykuł „Polityka dezinformacji. Analiza manipulacji Łukasza Sakowskiego na temat transpłciowych nastolatków” autorstwa Daga Fajta i Niny Kuty, opublikowany 21 czerwca 2024 roku, jest ważnym głosem w dyskusji na temat rzetelności medialnej w kontekście transpłciowych nastolatków. Autorzy dokładnie analizują artykuł Łukasza Sakowskiego i Dominiki Tworek, wskazując na liczne manipulacje i błędy merytoryczne.
Jednym z najbardziej interesujących fragmentów artykułu jest szczegółowa krytyka metodologii badań cytowanych przez Sakowskiego i Tworek. Autorzy wskazują na przykład, że w artykule są stosowane podwójne standardy rygoru naukowego:
„Interwencje afirmujące płeć są krytykowane za niedostateczne uzasadnienie w badaniach, a jednocześnie interwencje mające rzekomo doprowadzić transpłciowe nastolatki do porzucenia swojej tożsamości są rekomendowane pomimo braku jakichkolwiek dowodów naukowych przemawiających na ich korzyść”.
Kolejnym ważnym punktem jest omówienie tzw. „desistance studies”, czyli badań dotyczących rzekomego „wyrastania” z transpłciowości. Fajt i Kuta zwracają uwagę na niejednoznaczność tych badań oraz na fakt, że:
„Zgodnie z wówczas obowiązującymi klasyfikacjami medycznymi DSM-III i DSM-IV stawiano im diagnozę 'zaburzeń tożsamości płciowej u dzieci’ (Gender Identity Disorder of Childhood), której kryteria nie obejmowały wyłącznie tożsamości płciowej innej od tej przypisanej przy urodzeniu”.
Autorzy artykułu Fajt i Kuta szczegółowo omawiają również raport dr Hilary Cass, który Sakowski i Tworek wykorzystują w swojej narracji. Zwracają uwagę na to, że raport Cass spotkał się z krytyką w społeczności międzynarodowej, a jego zalecenia nie zostały zaaprobowane przez organizacje medyczne innych krajów:
„Stowarzyszenia medyczne innych krajów anglosaskich (m.in. Australii, Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych) odrzuciły jego rekomendacje, często określając je nawet jako nieetyczne”.
Artykuł „Polityka dezinformacji” jest więc istotnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych tematem transpłciowości i rzetelności mediów. Autorzy prezentują szczegółową analizę i mocne argumenty, które mogą pomóc w zrozumieniu, jak ważna jest precyzyjna i uczciwa dyskusja w mediach na temat praw osób transpłciowych.
Artykuł dostępny na stronie: https://tranzycja.pl/publikacje/polityka-dezinformacji-sakowski-tworek/
Co o tym myślisz? Skomentuj!