Izraelskie Siły Zbrojne (IDF) poinformowały, że przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, zginął w wyniku nalotu przeprowadzonego w piątek na przedmieścia Bejrutu. W komunikacie przekazanym przez izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych podano: „Nasrallah nie będzie już mógł terroryzować świata”. Hezbollah potwierdził informacje o śmierci swojego lidera.
Kim był Hassan Nasrallah?
Hassan Nasrallah, urodzony w 1960 roku w Bejrucie, pełnił funkcję lidera Hezbollahu od 1992 roku, po śmierci swojego poprzednika w izraelskim zamachu. Przez trzy dekady kierował organizacją, która stała się jednym z najważniejszych graczy na arenie Bliskiego Wschodu, reprezentując interesy Iranu i wspierając działania przeciwko Izraelowi. Jak podaje agencja Reuters: „Podczas dziesięcioleci rządów Nasrallaha Hezbollah stał się siłą regionalną, która rozprzestrzeniła wpływy Teheranu na cały Bliski Wschód. Jego śmierć byłaby nie tylko ogromnym ciosem dla Hezbollahu, ale także dla Iranu, którego Gwardia Rewolucyjna założyła tę grupę w 1982 r.”.
Izraelskie ataki na Bejrut
W piątek izraelska armia przeprowadziła atak na południowe przedmieścia Bejrutu, gdzie zlokalizowana była kwatera główna Hezbollahu. Według oficjalnych informacji, celem był właśnie Hassan Nasrallah oraz inni liderzy organizacji. „W piątkowym ataku zginęło co najmniej sześć osób, a 91 zostało rannych” – podają media. Izraelskie wojsko kontynuowało naloty na południowe przedmieścia Bejrutu także w nocy z piątku na sobotę.
Hezbollah potwierdza śmierć lidera
Hezbollah oficjalnie potwierdził śmierć Nasrallaha w swoim oświadczeniu, podkreślając, że „Nasrallah dołączył do grona swoich męczeńskich towarzyszy, których marszowi przewodził przez blisko 30 lat”. Grupa zadeklarowała, że będzie kontynuować walkę z Izraelem, aby „wspierać Gazę i Palestynę oraz bronić Libanu i jego niezłomnego, honorowego narodu”.
Reakcja Iranu
Śmierć Nasrallaha wywołała natychmiastową reakcję Iranu. Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei, wezwał muzułmanów do zjednoczenia się przeciwko Izraelowi: „Stanęli ramię w ramię z narodem Libanu i dumnym Hezbollahem i na wszelki możliwy sposób pomogli im przeciwstawić się nikczemnemu reżimowi”. Chamenei ogłosił także, że Iran pozostaje w kontakcie z szyicką organizacją w Libanie, aby ustalić kolejne kroki w związku z zabiciem Nasrallaha.
Wzrost napięcia między Izraelem a Hezbollahem
Od marca 2023 roku obserwowano narastające napięcia między Hezbollahem a Izraelem. W styczniowej analizie Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) zauważyła, że „Napięcia między Hezbollahem a Izraelem rosły już od marca 2023 r. Wiązały się przede wszystkim z intensyfikacją wzajemnych ataków oraz obecności wojsk Izraela i Hezbollahu na spornych terytoriach”. Atak Hamasu na Izrael 7 października dodał dodatkowego wymiaru do konfliktu, zwiększając intensywność starć między Hezbollahem a Izraelem.
Kolejne izraelskie ataki
Izraelskie wojsko potwierdziło, że przeprowadza kolejne precyzyjne ataki na cele związane z Hezbollahem. Kadm. Daniel Hagari, rzecznik izraelskich sił zbrojnych, ostrzegł: „Armia niedługo uderzy w podziemne instalacje Hezbollahu w Dahije”, południowej dzielnicy Bejrutu. Ataki są wymierzone w „trzy strategiczne podziemne obiekty Hezbollahu w sercu Dahije”.
Hezbollah odpowiada na ataki
Hezbollah odpowiedział na izraelskie ataki, atakując rakietami Fadi-1 kibuc Kabri w Zachodniej Galilei na północy Izraela. Według informacji portalu Times of Israel, pięć rakiet wystrzelonych z Libanu uderzyło głębiej na północy Izraela, ale żadna z nich nie leciała na Kabri.
Śmierć przywódcy Hamasu w Syrii
W tym samym czasie izraelskie siły zbrojne poinformowały o zabiciu szefa Hamasu na południową Syrię, Ahmeda Muhammada Fahda. Izraelska armia podała, że „Fahd został wyeliminowany, gdy planował dokonanie kolejnego ataku terrorystycznego w najbliższej przyszłości”.
Ewakuacja cywilów w Bejrucie
Libańskie ministerstwo zdrowia poinformowało o ewakuacji pacjentów i personelu szpitali z południowych dzielnic Bejrutu po nocnych atakach. Placówki szpitalne w innych częściach miasta zostały poproszone o przyjmowanie tylko pilnych przypadków do końca tygodnia. Sytuacja na granicy izraelsko-libańskiej pozostaje bardzo napięta, a dalsze działania Hezbollahu i odpowiedź Izraela będą kluczowe dla dalszego przebiegu konfliktu.
Co oznacza śmierć Nasrallaha dla regionu?
Śmierć Nasrallaha jest ogromnym ciosem dla Hezbollahu i jego zwolenników. Hezbollah, organizacja uważana przez wiele krajów za organizację terrorystyczną, od lat stanowi wyzwanie dla stabilności regionu. Teraz grupa będzie musiała znaleźć nowego przywódcę, co może wpłynąć na przyszłe działania i strategię tej organizacji.
Podsumowując, śmierć Hassana Nasrallaha to wydarzenie o znaczącym wpływie na sytuację polityczną w regionie. W nadchodzących dniach należy spodziewać się intensyfikacji działań militarnych, zarówno ze strony Izraela, jak i Hezbollahu, co dodatkowo komplikuje i tak już skomplikowany konflikt na Bliskim Wschodzie.
Co o tym myślisz? Skomentuj!