Anna Rendecka
Zanikanie
19.07 – 06.10.2024
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
artystka: Anna Rendecka
kuratorka wystawy: Magda Kardasz
współpraca: Pola Gadowska
Zapraszamy na otwarcie wystawy 19 lipca (piątek), o godz. 19
Pamięć to wieloczęściowa, efemeryczna układanka, która przechowuje i porządkuje ludzkie wspomnienia i myśli. Każdy jej kawałek tworzy naszą osobistą historię, która decyduje o tym, kim byliśmy, kim jesteśmy i kim się stajemy. Co dzieje się z osobą, gdy usunie się chociażby jeden element układanki? Kim stajemy się, kiedy tracimy siebie, kiedy nasza wiedza o nas samych gdzieś ulatuje bezpowrotnie? Kim jesteśmy w świecie, który przestajemy rozpoznawać i który nie poznaje już nas. Człowiek cierpiący na zaburzenia neuropoznawcze doświadcza powolnego zaniku swojej tożsamości. Tracąc pamięć, tracimy łączność ze swoją historią, tożsamością, ze światem, w którym nadal żyjemy. Zanika poczucie czasu i przetrzeni, logiczne myślenie, wspomnienia, emocje. Świat i ludzie dookoła stają się obcy, jest tylko tu i teraz. Pojawia się pustka, która się powiększa i pochłania ostatnie przebłyski wspomnień. Prezentowany na wystawie projekt zatytułowany „Zanikanie” to próba nadania artystycznego wyrazu procesowi zanikania pamięci oraz stworzenia przestrzeni do dyskusji na temat konsekwencji tego zaniku.
______
Anna Rendecka – historyczka sztuki, graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie dziekańskie za pracę dyplomową zatytułowaną „Zanikanie” obronioną pod kierunkiem prof. Andrzej Węcławskiego, która zdobyła główną nagrodę na 14. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Uczestniczka wystaw: „Przenikania”, Ermitaż, Muzeum Łazienki Królewskie (2023), „Pokaz osobny” (2022) i „Oblicza rysunku. 55 lat Wydziału Grafiki”, Galeria Salon Akademii w Warszawie (2023). Brała udział w Międzynarodowym Projekcie Grafiki Współczesnej „Memento mori” (2022). Jej prace były prezentowane na 11. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2021) oraz na 28. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2023). W ostatnich latach zainspirowana osobistymi doświadczeniami zgłębia tematy przemijania i pamięci oraz konsekwencji zaburzeń neuropoznawczych, a w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań twórczych posługuje się różnymi technikami. Oprócz grafiki konceptualnej i tradycyjnej zajmuje się projektowaniem graficznym oraz rysunkiem. Jej wielką pasją jest fotografia, głównie portretowa.
https://www.facebook.com/events/1397200931109607/?event_time_id=1397200937776273
Treść wydarzenia: organizator
Strona osiemtrzy.pl to platforma internetowa, która koncentruje się na tematach związanych z kulturą, sztuką, modą i nowoczesnym stylem życia, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących społeczności LGBTQ+. Publikowane na niej artykuły, wywiady oraz analizy poruszają istotne kwestie związane z tożsamością, równouprawnieniem i widocznością osób LGBTQ+ w przestrzeni publicznej i popkulturze. Treści na stronie są tworzone zarówno przez ludzi, jak i hybrydowo przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, co pozwala na połączenie autentycznego głosu twórców z nowoczesnymi technologiami, zapewniając różnorodność perspektyw i świeżość spojrzenia na współczesne tematy.
© 2024 osiemtrzy.pl
Co o tym myślisz? Skomentuj!