Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czas na sztukę!

24 września @ 13:00 - 16:00

💥Czas na sztukę! Wakacje

Podobnie jak w poprzednie wakacje, na trzy letnie miesiące zawieszamy wykłady w sali kinowej i zapraszamy Państwa na spotkania tematyczne w galeriach stałych.
W każdy wtorek odbywać się będą równolegle trzy wydarzenia, które w kolejnym tygodniu będą powtarzane, tak by mogli Państwo uczestniczyć w każdym z nich.

📆Termin: wtorek / godz. 13.00
🕰️Czas trwania: ok. 60 minut
📌Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW
❔Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
🔠Zasady udziału: wstęp bezpłatny (liczba miejsc w grupie ograniczona – 25 os.), wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00, co tydzień równolegle odbywają się zajęcia dla trzech grup, karty pracy dostępne są w punkcie informacji od godz. 12.00

📅 HARMONOGRAM 📅

27 SIERPNIA

🪁Sekrety garderoby ostatniego króla Polski / Magdalena Bialic

Ostatni król Polski Stanisław Augusta Poniatowski przykładał dużą uwagę do swoich strojów i wyglądu. Daleko mu było do sarmaty w stroju szlacheckim, nie kwalifikował się również do miana fircyka we francuskim stylu. Bliżej mu było w stroju do oszczędności i elegancji anglofila. Oglądając różne portrety króla na galerii, prześledzimy jego modowe gusta od czasów koronacji aż po kres panowania.

🪁Świat wodny w dziełach z kolekcji MNW / Karolina Szymankiewicz

Od starożytności po czasy współczesne tematem wielu dzieł sztuki był fantastyczny świat morskich zwierząt, stworzeń i bóstw, stanowiących dla artystów niemal nieskończone źródło inspiracji. Co więcej, również same „dary wody” czyniono częścią obiektu artystycznego – muszle, koralowce czy bursztyny zdobiły wyroby złotnicze i jubilerskie. W czasie spotkania bliżej przyjrzymy się mniej i bardziej oczywistym wątkom „wodnym” w kolekcji MNW.

🪁Lata tłuste jak śledzie. O bogactwie XVII-wiecznych Holendrów / wtorek / Lena Lewandowska

XVII wiek nazywamy Złotym Wiekiem Holandii – był to czas prosperity, w którym Niderlandy z małego kraju na skraju Europy urosły do rangi światowego imperium. W jaki sposób Holendrzy zdobyli swoje bogactwo? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie udamy się do Galerii Sztuki Dawnej, gdzie oglądając obrazy niderlandzkich mistrzów, porozmawiamy o XVII-wiecznym handlu, rybołówstwie i… twórczości malarskiej! Tropem wielkich kupców odwiedzimy wielkie porty i targi Europy, zawędrujemy także nad afrykańskie wybrzeża, by zmierzyć się z kolonialną przeszłością Holendrów.

3, 10, 17 WRZEŚNIA

🪁Świat dziecka. Co o dzieciństwie mówi nowoczesne wzornictwo? / Katarzyna Pucuła

Podczas oprowadzania po Galerii Wzornictwa Polskiego przyjrzymy się, w jaki sposób zabawki i przedmioty codziennego użytku przeznaczone dla najmłodszych zmieniały się na przestrzeni lat, a także w jakim stopniu stanowiły odzwierciedlenie przemian w postrzeganiu dzieciństwa i roli dziecka w społeczeństwie i rodzinie. Zastanowimy się również, jak możemy dziś odbierać te przedmioty – jako dzieła sztuki czy pamiątki życia codziennego?

🪁Akademickie spektakle sztuki / Monika Miżołębska

W XIX wieku pokazy obrazów słynnych akademickich artystów stanowiły elegancką, towarzyską rozrywkę. Publiczność ceniła wzniosłe i wzruszające tematy, wystudiowane kompozycje, perfekcyjny rysunek i gładką fakturę. Dwudziestowieczne poszukiwanie nowoczesności w sztuce usunęło w cień akademickie standardy. Czy współczesny widz może ponownie je docenić?

🪁Brzydota w sztuce / Magdalena Kucza-Kuczyńska

Brzydota może wzmacniać ekspresję dzieła sztuki i być nośnikiem ważnych treści, w sztuce religijnej uwypuklić grzech lub wskazywać na marność ludzkiego ciała. W trakcie warsztatów zastanowimy się, dlaczego w dziełach sztuki pojawiają się osoby, które uważamy za brzydkie. Czy jest to efekt nieumiejętności oddania rysów i proporcji, czy świadoma manipulacja artysty, która ma skłonić widza do określonej oceny postaci?

24 WRZEŚNIA

🪁Dawno, dawno temu… w Narodowym! / Lena Lewandowska

Aby spotkać fantastyczne stwory i księżniczki, nie zawsze trzeba udawać się za siedem gór i lasów – wystarczy wybrać się do Galerii XIX wieku w MNW! Podczas kolejnych zajęć z cyklu „Czas na Sztukę” poszukamy bajkowych i mitologicznych stworzeń inspirujących polskich malarzy. Wybierzemy się na dwór króla Stanisława Augusta, by przypomnieć sobie XVIII-wieczne bajki, odwiedzimy rodzinne strony Jacka Malczewskiego, w których zamieszkały ludzko-zwierzęce hybrydy, i wraz z Witoldem Wojtkiewiczem udamy się do fantastycznych krain z baśni rodem.

🪁 Stworzenia, potwory, dziwolągi. W poszukiwaniu istot niesamowitych / Marcin Matuszewski

W muzealnych zakamarkach, pozamykane w złoconych ramach, misternie wyhaftowane, wymalowane na porcelanie i wyrzeźbione – kryją się przed wzrokiem nieuważnego zwiedzającego. Zwierzęta, również te nieistniejące w realnym świecie, to często pomijani bohaterowie wielkich opowieści o historii sztuki. Podczas wspólnego zwiedzania poszukamy ich i spróbujemy odszyfrować znaczenie ich obecności w sztuce.

🪁 Stroje młodopolskich dam / Ewa Krawczyk

Przyglądając się portretom z przełomu XIX i XX wieku skupimy uwagę na damskich ubiorach. Odkryjemy jak krój sukien czy forma dodatków odzwierciedlały zasady etykiety, panujących obyczajów i osobistych zamiłowań ich właścicielek. Poza znaczeniami, które niósł ze sobą strój wspomnimy o technicznych aspektach jego powstawania i użytkowania.

Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji

https://www.facebook.com/events/7849296311828643/?event_time_id=8082717355153203

Szczegóły

Data:
24 września
Godzina:
13:00 - 16:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/7849296311828643/?event_time_id=8082717355153203

Organizator

Muzeum Narodowe w Warszawie
Email
noreply@facebookmail.com

Miejsce wydarzenia

al. Jerozolimskie 3, 00-495
al. Jerozolimskie 3, 00-495 + Google Map

Co o tym myślisz? Skomentuj!

Treść wydarzenia: organizator