Polskie Towarzystwo Psychodeliczne i Polska Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na drugą edycję interdyscyplinarnej konferencji „Nauka Psychodeliczna”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2024 roku na Uniwersytecie Warszawskim.
Program Konferencji
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z aktualnym stanem wiedzy na temat wpływu psychodelików na świadomość i organizm, ich potencjale terapeutycznym, statusie prawnym oraz związanymi z nimi kwestiami polityczno-kulturowymi. Szczególną uwagę poświęcono polskim badaniom klinicznym nad psychodelikami oraz badaniom nad użytkownikami psychodelików w Polsce.
Wśród prelegentów znajdą się najwybitniejsi specjaliści zajmujący się tematyką substancji psychodelicznych w Polsce. W programie przewidziano siedem zróżnicowanych bloków tematycznych oraz debatę pacjencko-społeczną z udziałem zagranicznych gości, organizowaną we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Wydarzenia Towarzyszące
W piątek, 14 czerwca, odbędą się warsztaty psychoterapeutyczne „Integracja odmiennych stanów świadomości”. Sobota wieczór, 15 czerwca, przewiduje wydarzenie kulturalne dla wszystkich uczestników konferencji, które pozwoli na integrację i wymianę doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.
Miejsce i Organizacja
Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie pierwszą edycją, tegoroczne spotkanie odbędzie się w największej i najbardziej prestiżowej auli Uniwersytetu Warszawskiego – Auli im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum na głównym kampusie UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Dostępność i Udział
Konferencja jest skierowana do specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, prawa, neuronauki, pracowników naukowych, dziennikarzy, pacjentów oraz wszystkich osób zainteresowanych wykorzystaniem psychodelików w medycynie oraz ich wpływem na umysł i społeczeństwo. Uczestnicy będą mogli brać udział w wydarzeniu zarówno stacjonarnie, jak i poprzez transmisję internetową. Symultaniczne tłumaczenie na język angielski i ukraiński (oprócz pierwszej sesji w niedzielę) zapewni dostępność dla szerszego grona odbiorców.
Środki ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na działalność Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, wspierając dalsze badania i edukację w zakresie psychodelików.
Zapraszamy do udziału w konferencji i wspólnego spędzenia tego wyjątkowego czasu!
Kiedy? 15-16 czerwca 2024 roku
Gdzie? Aula im. Adama Mickiewicza, Audytorium Maximum, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa
Dla kogo? Specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego, prawa i neuronauki, pracownicy naukowi, dziennikarze, pacjenci i osoby zainteresowane tematem psychodelików.
Wybrane wydarzenia podczas konferencji „Nauka Psychodeliczna” na Uniwersytecie Warszawskim
15 czerwca 2024 (sobota)
9:30-11:00 – Badania kliniczne nad psychodelikami w Polsce Panel ten skupi się na najnowszych badaniach klinicznych prowadzonych w Polsce.
- dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło omówi zastosowanie psychodelików w leczeniu depresji.
- lek. Cyrus Tahery przedstawi wyniki badań nad 5-MeO-DMT.
- dr hab. n. med. Mariusz Wiglusz zaprezentuje przegląd badań klinicznych nad psylocybiną w terapii zaburzeń nastroju.
- dr n. med. Adam Włodarczyk podzieli się doświadczeniami z praktyki klinicznej w zakresie stosowania ketaminy w psychiatrii.
- Prowadzenie panelu: Maciej Lorenc
14:30-16:00 – Badania nad użytkownikami psychodelików w Polsce Panel ten poświęcony będzie badaniom nad użytkownikami psychodelików w Polsce.
- dr n. med. Gniewko Więckiewicz omówi aktualny stan wiedzy na temat używania substancji psychoaktywnych w Polsce.
- dr Jan Szczypiński i Paweł Orłowski przedstawią badania dotyczące przetwarzania emocji i samoświadomości w grupie doświadczonych użytkowników psychodelików.
- dr n. med. Grzegorz Kazek zaprezentuje interdyscyplinarne badania nad użytkownikami psychodelików.
- Prowadzenie panelu: Damian Sobczyk
19:00-23:30 – Wieczór artystyczny Wieczór artystyczny będzie okazją do integracji i relaksu po intensywnym dniu konferencji. Uczestnicy będą mogli posłuchać koncertu zespołu Karpaty Magiczne oraz DJ-setu Botanica. To wydarzenie pozwoli na swobodną wymianę doświadczeń i wrażeń w mniej formalnej atmosferze.
16 czerwca 2024 (niedziela)
10:00-11:30 – Neuronauka a substancje psychodeliczne Ten panel skupi się na naukowych aspektach działania psychodelików na mózg.
- prof. dr hab. Andrzej Pilc przedstawi badania dotyczące nasilania działania przeciwdepresyjnego halucynogenów przez blokery receptorów mGlu2/3.
- dr Kacper Łukasiewicz i dr Dominik Cysewski omówią krótko- i długotrwałe efekty behawioralne i molekularne psychodelików w modelu mysim.
- dr Dorota Komar zaprezentuje genetyczne, epigenetyczne i kliniczne aspekty psychodelicznych doświadczeń.
- Prowadzenie panelu: dr n. med. Justyna Hobot
16:45-18:15 – Debata: Zespół stresu pourazowego wśród weteranów wojennych i służb mundurowych. Czy Ukraina będzie pionierem leczenia psychodelikami w Europie? Debata ta będzie wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego omawiane będą innowacyjne podejścia do leczenia PTSD wśród weteranów.
- dr Rick Doblin – założyciel i prezes Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS)
- Stanislav Hibadulin – weteran wojny ukraińsko-rosyjskiej, Bohater Narodowy Ukrainy, który wyleczył PTSD dzięki terapii psychodelikami
- Neil Woods – były brytyjski tajny funkcjonariusz policji, członek zarządu Law Enforcement Action Partnership (LEAP) w USA
- Ksenia Voznitsyna – założycielka i dyrektorka Centrum Zdrowia Psychicznego i Rehabilitacji Weteranów „Leśna Polana” Ministerstwa Zdrowia Ukrainy
- dr Taisiia Poda – psycholożka, doktor prawa międzynarodowego, członkini Ukraińskiego Stowarzyszenia Badań nad Psychodelikami (UPRA)
- Prowadzenie: Magdalena Dąbkowska, koordynatorka Programu Polityki Narkotykowej w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Ceny biletów
Uczestnicy konferencji „Nauka Psychodeliczna” mają możliwość wyboru pomiędzy biletami stacjonarnymi a dostępem do transmisji online. Bilet stacjonarny IV Puli kosztuje 849,99 zł, co zapewnia pełen dostęp do wszystkich paneli, sesji oraz wydarzeń towarzyszących odbywających się na Uniwersytecie Warszawskim. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, dostępna jest II Pula biletów na transmisję online w cenie 499,50 zł, umożliwiająca zdalne śledzenie wszystkich sesji konferencyjnych.